Při objednávce nad 550Kč doprava ZDARMA, nad 600Kč vhodný dárek :)

Růžence historie

Vznik a historie růžence:

 

Modlitba růžence má své kořeny v modlitbě žalmů, kdy ranní křesťané přejali žalmy jako podklad pro své modlitby, ve kterých člověk snadno poznává Boha, jako svého spasitele a s důvěrou žádá milost, pomoc, milosrdenství a odpuštění hříchů.

 

Původním záměrem růženců bylo vytvořit pro laiky přístupnou modlitbu napodobující žaltář, který byl velmi rozšířenou pobožností v klášterech.

Opakovaná mariánská modlitba je tedy náhradou žalmů (nebylo možné si jich zapamatovat 150) vhodným jednoduchým vzýváním Panny Marie.

 

Nejstarší formy mariánských růženců jsou známy z druhé poloviny 12. století z klášterů benediktinů a cisterciáků (jejichž chrámy byly zasvěceny Panně Marii) a byly vytvořeny mnichy z klokočí. Tak se růženec vyvíjel souběžně v latinském a německém jazyku.

 

Latinský výraz pro růženec – rosarium, rosa mystica – růže tajemná, mnohé napoví konec v článku jak se modlit růženec.

 

Růženec, jak ho známe dnes, je raně středověkého původu, kdy svatý Dominik ustálil pořadí jednotlivých korálků a je autorem mariánské modlitby. 

 

Růženec je osvědčená modlitba katolické církve, s Marií v něm rozjímáme o tzv. tajemstvích (=důležité události) ze života Ježíše Krista.

 

Růženec světla zavedl (doporučil k modlení) Jan Pavel II. Rosarium Virginis Mariae.

Růžence dnes také mohou sloužit jako šperk či módní doplněk, pro ochranu domova nebo i na cesty (růženec do auta).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení