Při objednávce nad 630Kč doprava ZDARMA, při platbě na ÚČET vhodný dárek :)

Růžence historie

Vznik a historie růžence:

 

Modlitba růžence má své kořeny v modlitbě žalmů, kdy ranní křesťané přejali žalmy jako podklad pro své modlitby, ve kterých člověk snadno poznává Boha, jako svého spasitele a s důvěrou žádá milost, pomoc, milosrdenství a odpuštění hříchů.

 

Původním záměrem růženců bylo vytvořit pro laiky přístupnou modlitbu napodobující žaltář, který byl velmi rozšířenou pobožností v klášterech.

Opakovaná mariánská modlitba je tedy náhradou žalmů (nebylo možné si jich zapamatovat 150) vhodným jednoduchým vzýváním Panny Marie.

 

Nejstarší formy mariánských růženců jsou známy z druhé poloviny 12. století z klášterů benediktinů a cisterciáků (jejichž chrámy byly zasvěceny Panně Marii) a byly vytvořeny mnichy z klokočí. Tak se růženec vyvíjel souběžně v latinském a německém jazyku.

 

Latinský výraz pro růženec – rosarium, rosa mystica – růže tajemná, mnohé napoví konec v článku jak se modlit růženec.

 

Růženec, jak ho známe dnes, je raně středověkého původu, kdy svatý Dominik ustálil pořadí jednotlivých korálků a je autorem mariánské modlitby. 

 

Růženec je osvědčená modlitba katolické církve, s Marií v něm rozjímáme o tzv. tajemstvích (=důležité události) ze života Ježíše Krista.

 

Růženec světla zavedl (doporučil k modlení) Jan Pavel II. Rosarium Virginis Mariae.

Růžence dnes také mohou sloužit jako šperk či módní doplněk, pro ochranu domova nebo i na cesty (růženec do auta).